Out Of Stock
Nino Percussion NINO-ADJ4-S Moon Rhythm Series Original African Style Rope Tuned Wood Djembe - 8"
from
69.02€
Ex Tax: 69.02€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Nino Percussion
- Model: NINO-ADJ4-S
- UPC: 840553062564
512.11€
Ex Tax:512.11€
The NINO® Original African Style Rope Tuned Wood Djembes are carved from one solid piece of plantation-grown Mahogany Wood. These high-quality instruments are crafted with great attention to detail and provide an outstanding sound.
Specifications
| Diameter | 8" |
| Height | 15 3/4" |
| Rope Thickness | 4 mm |
| Rope Runners | 20 |
| Color | Black |
| Head | Hand selected goat heads |
| Feature 1 | Carved from a piece of plantation grown Mahogany Wood |
| Feature 2 | Hand-carved corpus |
| Feature 3 | High quality PP nylon lines |
| Material | Mahogany |
| Age Rating | 4+ |